Umowa dzierżawy gruntu pod budowę farmy wiatrowej i fotowoltaicznej obejmuje zapisy dotyczące czynszu inicjalnego, nazywanego również czynszem postojowym, oraz czynszu podstawowego. Te dwie formy opłat odgrywają istotną rolę w zakresie dzierżawy i eksploatacji terenów pod instalacje OZE. Poniżej przedstawiamy, co trzeba wiedzieć w zakresie czynszu inicjalnego i czynszu podstawowego, a także omawiamy ich znaczenie dla dzierżawców.
Czynsz inicjalny w umowie dzierżawy – co to jest?
Czynsz inicjalny w umowach dzierżawy gruntów jest opłatą, którą dzierżawca (np. firma energetyczna) płaci właścicielowi nieruchomości w okresie od dnia zawarcia umowy dzierżawy do dnia rozpoczęcie budowy. Jest to rodzaj opłaty początkowej, która jest zwykle uzależniona od wielu czynników, takich jak lokalizacja, powierzchnia nieruchomości czy też wartość rynkowa terenu.
Funkcje czynszu inicjalnego:
• Zabezpieczenie umowy – czynsz inicjalny służy jako zabezpieczenie interesów dzierżawcy i wydzierżawiającego, a także potwierdzenie zamiarów Inwestora, który rozpoczyna wypłaty czynszów jeszcze przed uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę czy też przed uzyskaniem warunków przyłączenia.
• Dodatkowy dochód – właściciel nieruchomości do dnia rozpoczęcie budowy zachowuje prawo do użytkowania nieruchomości, tj. najczęściej jej dalszego rolnego użytkowania.
Czynsz podstawowy
Czynsz podstawowy jest regularną opłatą, którą dzierżawca płaci właścicielowi nieruchomości począwszy od dnia rozpoczęcia budowy przez cały okres jej trwania.
Funkcje czynszu podstawowego:
• Zapewnienie stałych dochodów – dla właściciela nieruchomości , czynsz podstawowy stanowi stabilne, przy tym niezleżenie od warunków pogodowych, źródło dochodów przez cały okres eksploatacji farmy.
Negocjacje umowy dzierżawy i klauzule umowy a wysokość czynszu
Przy negocjowaniu umowy dzierżawy istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na wysokość czynszu inicjalnego i podstawowego. Należą do nich m.in.:
• powierzchnia i potencjał OZE nieruchomości
• prognozowany profil produkcji
• możliwość dalszego skalowania projektu
• lokalizacja nieruchomości względem infrastruktury technicznej
• obowiązujące przepisy prawne i regulacje dotyczące energetyki odnawialnej na danym terenie.
Klauzule umowy powinny jasno określać warunki płatności, terminy oraz ewentualne korekty cenowe. Czynsz dzierżawny podlega corocznej waloryzacji zgodnie z wskaźnikiem GUS.
W Electrum Ventures zajmujemy się rozwojem projektów OZE i wszystkimi kwestiami związanymi z dokumentacją, aspektami prawnymi, definiowaniem oraz mitygacją ryzyk. Masz pytania? Napisz do nas tutaj: Kontakt
Czynsz inicjalny i czynsz podstawowy w umowie dzierżawy – podsumowanie
Czynsz inicjalny i czynsz podstawowy odgrywają kluczową rolę w umowach dzierżawy nieruchomości pod inwestycje OZE. Czynsz inicjalny uiszczany jest w okresie od dnia podpisania nieruchomości do dnia rozpoczęcia budowy, a czynsz podstawowy uiszczany jest od dnia rozpoczęcia budowy do kończą trwania umowy dzierżawy. Obie opłaty maja charakter opłat regularnych uiszczanych zależnie od ustaleń stron umowy w ujęciu rocznym, półrocznym lub kwartalnym. Przy zawieraniu umowy dzierżawy, kwestie płatności uznajemy za jedna z najważniejszych kwestii regulowanych w umowie dzierżawy.
Dzierżawa gruntu pod inwestycje OZE to stały dochód na długoletni okres. Sprawdź, potencjał swojego gruntu, wypełniając formularz na: Poszukujemy gruntów