Jak skutecznie uzyskać warunki przyłączenia farmy PV? Przewodnik

Warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej farmy fotowoltaicznej 

Uzyskanie warunków przyłączenia farmy fotowoltaicznej (PV) do sieci elektroenergetycznej to proces wymagający prawidłowego wypełnienia wniosku oraz przygotowania odpowiednich załączników, a następnie efektywnej współpracy z operatorem systemu dystrybucyjnego (OSD). Przedstawiamy przewodnik po najważniejszych etapach tego procesu: przed złożeniem wniosku, w trakcie jego składania oraz po złożeniu. 

Przed złożeniem wniosku

  1. Analiza terenu i audyt gruntu – weryfikujemy nieruchomość pod kątem jej uwarunkowań planistyczno-środowiskowych, jak również jej lokalizacji względem infrastruktury technicznej. Ponadto, weryfikujemy potencjał nieruchomości, tj. przeprowadzamy analizę nasłonecznienia i wykonujemy analizę produktywności.
  2. Sprawdzenie planu zagospodarowania przestrzennego (MPZP) – weryfikujemy, czy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę farmy fotowoltaicznej na wybranym terenie. W przypadku braku MPZP, uzyskujemy decyzję o warunkach zabudowy (WZ). Jednak, aby tak się stało, uprzednio musimy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowanych (DoŚU).
  3. Zbieranie dokumentacji – opracowujemy niezbędne dokumenty stanowiące sam wniosek o określenie warunków przyłączenia i kompletujemy niezbędne załączniki, wśród których wymienić należy: 

● dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, 

● decyzję o WZ lub wypis i wyrys z MPZP,  

● karty katalogowe,  

● projekt zagospodarowania terenu,  

● rysunki techniczne, jak również mapy. 

Przyłączenie farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej. Zdjęcie Electrum.

Warunki przyłączenia farmy PV do sieci elektrycznej – Wniosek 

Po etapie początkowym, należy złożyć wniosek do Operatora Sieci Dystrybucyjnej (OSD) lub Operatora Systemu Przesyłowego (OSP) o wydanie warunków przyłączenia do sieci elektrycznej. Warunki przyłączenia określają przede wszystkim wszelkie wymagania techniczne, jakie trzeba spełnić, aby zapewnić bezpieczne i terminowe przyłączanie farmy PV do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE). Warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej są jednym z załączników umowy przyłączeniowej, która, ponad wymagania techniczne opisane w WP, reguluje również kwestie harmonogramu, kosztów oraz prawa i obowiązku jej stron. 

Krok po kroku

Warto wiedzieć, że każdy z operatorów sieci może mieć swoje dodatkowe wymagania formalne odnoszące się do dokumentacji załączanej do wniosku o wydanie warunków przyłączenia. 

  1. Przygotowanie wniosku – wypełniamy wniosek o warunki przyłączenia zgodnie z wymaganiami OSD/OSP. 
  2. Załączniki do wniosku – dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością, decyzja o WZ lub wypis i wyrys z MPZP, karty katalogowe, projekt zagospodarowania terenu, rysunki techniczne, w tym również mapy (bardziej szczegółowo rozpiszemy to w dalszej części tego artykułu). 
  3. Opłata za przyłączenie – czyli wpłata zaliczki na poczet przyłączenia, która zazwyczaj wynosi 30 zł/kW (30 000 zł za 1 MW mocy instalacji). Należy zadbać o wpłatę w terminie 14 dni od złożenia wniosku. Warto wspomnieć, że maksymalna wysokość ww. zaliczki wynosi 3 000 000 zł. 
  4. Złożenie wniosku – można go złożyć osobiście, pocztą lub drogą elektroniczną, w zależności od procedur danego operatora. 

Warunki przyłączenia farmy PV fotowoltaicznej.

W Electrum Ventures rozwijamy projekty od greenfieldów: 

Co robimy 

Co należy dołączyć do wniosku? 

 

Każdorazowo, należy zapoznać się ze wzorem wniosku o warunki przyłączenia, dostępnym u konkretnego Operatora Sieci Dystrybucyjnej lub Operatora Systemu Przesyłowego. Każdy wniosek zawiera listę załączników. Wśród dokumentów niezbędnych znajdziemy: 

● Dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości – może obejmować różne formy użytkowania gruntu; najczęściej jest to akt własności lub umowa dzierżawy.   

● Decyzję o warunkach zabudowy lub wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego  

● Plan zabudowy na mapie sytuacyjno-wysokościowej, czyli dokument kartograficzny, który przedstawia planowaną lokalizację i układ wszystkich elementów farmy fotowoltaicznej na terenie inwestycji. Mapa jest kluczowym elementem dokumentacji projektowej i niezbędnym do uzyskania pozwoleń na budowę oraz warunków przyłączenia do sieci elektroenergetycznej. 

● Karty katalogowe urządzeń, które stanowić będą elementy farm PV.ównie chodzi o karty katalogowe: paneli PV, inwerterów, stacji transformatorowych, konstrukcji wsporczych, linii kablowych. 

● Schematy jednokreskowe instalacji. 

● Mapę przebiegu linii przyłączeniowej.  

W Electrum Ventures odpowiadamy za pełne wykorzystanie potencjału nieruchomości, analizy planistyczno-środowiskowe czy uzyskanie decyzji administracyjnych. Dowiedz się więcej o tym: Co robimy

Po złożeniu wniosku o warunki przyłączenia instalacji fotowoltaicznej

  1. Wniesienie zaliczki na poczet opłaty przyłączeniowej – zaliczka wnoszona w terminie do 14 dni od dnia złożenia wniosku. 
  2. Uzupełnienie wniosku – OSD/OSP po weryfikacji złożonego wniosku może wezwać do wniesienia uzupełnień, których zakres jest opisany w pisemnym wezwaniu kierowanym do wnioskodawcy.  
  3. Monitorowanie postępu – warto śledzić postępy w rozpatrywaniu wniosku przez OSD. W tym celu kontaktujemy się z operatorem. 
  4. Czas oczekiwania – OSD ma maksymalnie 150 dni na rozpatrzenie wniosku o przyłączenie do sieci wysokiego napięcia (WN) oraz maksymalnie 120 dni na rozpatrzenie wniosku o przyłączenie do sieci średniego napięcia (SN). W praktyce, w zdecydowanej większości rozpatrywanych wniosków czas ten jest dłuższy. Do czasu rozpatrywania wniosków nie wlicza się czasu niezbędnego na uzupełnienia (pkt 2). Nie wilcza się również opóźnień wynikających z działań wnioskodawcy. OSD/OSP ma możliwość przedłużenia terminu rozpatrzenia wniosku o połowę terminu podstawowego tj. odpowiednio 60 dni lub 75 dni. 
  5. Uzyskanie warunków przyłączenia – po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku otrzymujemy warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej, które określą szczegóły techniczne oraz koszty związane z przyłączeniem farmy PV do sieci energetycznej. Warunki przyłączenia farmy fotowoltaicznej są ważne 2 lata licząc od dnia ich doręczenia. 
  6. Podpisanie umowy przyłączeniowej – na podstawie otrzymanych warunków przyłączenia, podpisuje się umowę przyłączeniową z OSD/OSP. Umowę przyłączeniową należy podpisać w okresie ważności warunków przyłączenia. Umowa ta określa prawa i obowiązki obu stron oraz harmonogram realizacji przyłączenia, zarówno po stronie OSD/OSP, jak również podmiotu przyłączanego. 
  7. Realizacja przyłączenia – po podpisaniu umowy, OSD/OSP przystąpi do realizacji prac związanych z przyłączeniem farmy fotowoltaicznej do sieci. Współpraca z operatorem jest ważna, aby zapewnić płynny przebieg procesu. 

Wniosek o warunki przyłączenia elektrowni słonecznej

Jak skutecznie uzyskać warunki przyłączenia farmy PV – Podsumowanie 

Uzyskanie warunków przyłączenia farmy fotowoltaicznej wymaga starannego przygotowania i skutecznej komunikacji z operatorem systemu dystrybucyjnego. Przed złożeniem wniosku należy skompletować wszystkie niezbędne dokumenty. A po jego złożeniu, monitorować proces i być gotowym do szybkiego reagowania na ewentualne pytania. Dzięki temu można skutecznie uzyskać warunki przyłączenia i skutecznie zrealizować inwestycję farmy fotowoltaicznej. 

Przeczytaj też: Projekt farmy fotowoltaicznej – co trzeba wiedzieć?

 

Skip to content