Jaki grunt nadaje się pod magazyn energii? Mądre inwestycje w OZE

W dzisiejszym artykule przeanalizujemy, jaki grunt nadaje się pod magazyn energii. Być może temat jest dla Ciebie nowy, ponieważ znacznie częściej pisze się o dzierżawie gruntu pod farmę fotowoltaiczną czy wiatrową. Jednak ze względu na intensywny rozwój systemów magazynowania i rosnące potrzeby rynku, wydzierżawienie gruntu pod tego rodzaju inwestycję może okazać się bardzo korzystne.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy Twoja ziemia może zostać wykorzystana do budowy magazynu energii.

Jakie warunki musi spełniać grunt, żeby można go było wydzierżawić pod magazyny energii elektrycznej?

Grunt nadający się pod magazyn energii musi spełniać kilka kluczowych wymagań. Omówimy teraz po kolei każde z nich.

Dostęp do sieci energetycznej

Kluczowa różnica między dzierżawą gruntu pod magazyny energii elektrycznej a instalację fotowoltaiczną polega na tym, że projekt BESS (Battery Energy Storage System) powinien znajdować się w bliższej odległości od stacji transformatorowej lub linii przesyłowej. Jednak warto podkreślić, że nie zawsze musi to być konieczne.

Ważne jest więc sprawdzenie, czy lokalna sieć ma wystarczającą zdolność do odbioru energii uwalnianej przez bateryjne magazyny energii i że koszt podłączenia do sieci nie jest zbyt wysoki.

Grunt z magazynem energii i fotowoltaiką. Zdjęcie Electrum.

Ukształtowanie terenu pod magazyn energii

Podobnie jak w przypadku farmy fotowoltaicznej, teren przeznaczony na projekt magazynowania energii BESS powinien być stosunkowo płaski, nie znajdować się na terenach podmokłych oraz mieć możliwość dostępu z dróg dojazdowych zarówno podczas budowy, jak i konserwacji.

Powierzchnia działki pod magazyn energii

Grunt pod magazyn energii zwykle może być mniejszy niż pod budowę farmy fotowoltaicznej lub wiatrowej. Może to być dobra okazja dla właścicieli mniejszych powierzchniowo gruntów rolnych.

Mamy ponad 20 lat doświadczenia w branży energetycznej i wiemy, jak w pełni wykorzystać potencjał Twojej działki. Wypełnij formularz na: Poszukujemy gruntów a ustalimy, jak najlepiej go wykorzystać.

Stabilność geotechniczna gruntu pod magazyn energii

Grunt na magazyn energii powinien być stabilny geotechnicznie, aby móc bezpiecznie przechowywać akumulatory energii oraz inne komponenty magazynu. Stabilny grunt minimalizuje ryzyko uszkodzeń infrastruktury związanych z ruchami gruntu.

Odległość od drogi i budynków

Dostęp do drogi jest istotny zarówno podczas początkowej instalacji projektu, jak i na późniejszych etapach w celach konserwacyjnych. Miejsca nie powinny być narażone na ryzyko zalania. Zachowanie odpowiedniej odległości od budynków zapewnia odpowiednią ochronę przeciwpożarową.

Inwestowanie w magazyny energii na własnym gruncie.

Bezpieczeństwo środowiskowe

Konieczne może okazać się zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń środowiskowych, które będą chronić okoliczne ekosystemy przed negatywnymi skutkami eksploatacji magazynu energii. Można to realizować np. poprzez odpowiednie zarządzanie odpadami czy ochronę wód gruntowych.

Zgodność z obowiązującymi przepisami

Wszystkie działania związane z budową i eksploatacją magazynu energii muszą być zgodne z lokalnymi przepisami budowlanymi, przepisami dot. ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa pracy.

W jaki sposób projekty BESS mogą być ciekawsze dla właścicieli nieruchomości niż farmy fotowoltaiczne?

Jedną z zalet projektu magazynowania energii na Twojej nieruchomości w porównaniu do farmy fotowoltaicznej jest to, że wymaga on wykorzystania mniejszej powierzchni. Dokładna liczba modułów, które mogą być zainstalowane na jednej nieruchomości, zależy od czynników technicznych i ekonomicznych.

Projektujemy farmy fotowoltaiczne, wiatrowe, magazyny energii i instalacje hybrydowe.

Czytaj też: Projekt farmy fotowoltaicznej – co trzeba wiedzieć?

Jak dowiedzieć się, czy moja nieruchomość kwalifikuje się do projektu BESS?

Dzierżawa gruntu na magazyny energii wiąże się z szeregiem analiz do wykonania. Dzięki nim maksymalnie wykorzystasz potencjał swojej ziemi.

Wypełnij formularz, aby opowiedzieć nam o swojej nieruchomości:

Szukamy gruntów pod magazyny energii

Od czego zależy wysokość czynszu dzierżawnego?

Wysokość czynszu zależy od liczby jednostek, które można zmieścić na danej działce oraz kosztów przyłączenia do sieci. Jeśli koszty są niskie, może to wpłynąć korzystnie na wysokość otrzymywanego przez Ciebie czynszu.

Możemy przeprowadzić przegląd Twojej działki, aby przeanalizować jej potencjał.

Czy warto? Jak najbardziej!

Zawieramy umowę dzierżawy z właścicielem gruntu zazwyczaj na długi okres. Właściciele otrzymują wynagrodzenie (czynsz dzierżawny – płatny z góry wraz z coroczną waloryzacją), a obowiązki związane z obsługą i konserwacją magazynu spoczywają na nas (ograniczenie zaangażowania właściciela do niezbędnego minimum). Tym samym możesz czerpać dochody właściwie bez zaangażowania w projekt.

Przeczytaj też: Czynsz inicjalny i podstawowy w umowie dzierżawy

Wiesz już, jaki grunt nadaje się pod magazyn energii i co jest ważne, żeby inwestycja okazała się sukcesem. A jeśli interesuje Cię ten temat,  przeczytaj też: Dzierżawa pod fotowoltaikę i magazyn energii – Przewodnik

Skip to content